מערך דיור בית אקשטיין, תל אביב

אוכלוסיית היעד:
בוגרים עם אוטיזם בתיפקוד גבוה (גילאי 18 ומעלה).

על מערך הדיור:
המערך הוקם לפני 9 שנים, הלך וגדל עם הדיירים, ובהתאם לצורכיהם, גם לדירות קהילה.
המערך מורכב מבית הכשרה, המהווה את ראשית הדרך לעצמאות. הדיירים מגיעים לבית ההכשרה מבתי ההורים בדרך כלל, וזוהי למעשה ההתנסות הראשונה שלהם בחיים עצמאיים.

דירות בקהילה:
השלב הבא הינו מעבר לדירות בקהילה אשר ממוקמות בסמיכות לבית ההכשרה בתל אביב. סביבה עירונית וצעירה זו מפגישה את הדיירים עם מגוון שירותים קהילתיים אותם הם לומדים לצרוך החל מדואר, קניות וקופ"ח וכלה בבתי קפה, בתי קולנוע ומסעדות. בכל דירה מתגוררים ארבעה דיירים המקיימים חיי שותפות עצמאיים.
השנה אחת הדירות שלנו נבחרה לוועד הבית בבניין ומובילה פרויקטים לשיפור איכות חייהם ואיכות חיי השכנים.
נוכחות אנשי הצוות בדירות הללו היא נמוכה יותר ומותאמת לכל דירה.

עשייה מקצועית:
לכל דייר במערך תוכנית תמיכה ייחודית עבורו, המתעדכנת באופן שוטף בהתאם להתקדמות והרצונות שלו וכן לחוות הדעת המקצועיות. מרבית הדיירים עובדים בשוק החופשי בתפקידים שונים ומגוונים ומלווים על ידיי מערכי ההשמה והתעסוקה של בית אקשטיין.
העבודה המקצועית הינה בסימן של למידה מהצלחות. מושם בה דגש גדול על עצמאות, אינדיבידואליות, בחירה, וכן על זיהוי צרכים ודיוקם ברמת הדיירים והצוות. במהלך השנים ועם העבודה וההכרות עם הדיירים, פותחו עקרונות וכלים שיקומיים ייחודיים המסייעים לעבודה מקצועית ומשמעותית.
חלק מהעבודה הפרטנית הינה "מניפה טיפולית" שפותחה במסגרת ותפקידה להנגיש טיפולים איכותיים וממוקדים. אנו מקיימים שיתופי פעולה עם מרכזי טיפול המעניקים שירותים בתחומים שונים וכך יוצרים תוכניות מעמיקות ומשותפות עם מטפלים פרטניים.

במסגרת ישנם מענים למורכבויות מיניות – חברתיות, טיפולים זוגיים וטיפולים בנושא תקשורת מוכוונת מערכות יחסים. כמו כן, ישנם מטפלים הנפגשים עם דיירים בתוך המסגרת באופן קבוע, ומעניקים סוגים שונים של טיפולים, ביניהם גם אימוני ביופידבק. במערך מתקיימות גם סדנאות זוגיות וערבי הכרויות. למעשה, המענים המקצועיים מקיפים את כלל תחומי החיים, על פי רצונותיהם וצרכיהם של הדיירים.

פנאי והעשרה:
גם כאן מושם דגש משמעותי על עידוד בחירה, אינדיבידואליות וצריכת שירותים בקהילה. הדיירים משתתפים בחוגים ופעילויות בקהילה, אותם הם בוחרים בעצמם. הפעילויות מגוונות וביניהן אפשר למצוא חוגי רכיבה, בישול, ציור, קונג פו, תקשורת, קבוצות חברתיות ועוד.
מלבד הפנאי הפרטני מתקיימת במערך תוכנית מערכתית מגוונת הכוללת חוגי צילום, כושר, זוגיות, תזונה, סופי שבוע פעילים ועוד ועוד. במערך פועל במהלך כל השנה, וועד דיירים בליווי אנשי צוות, והם אמונים על בניית תוכניות פנאי, בחירת יעדים לטיולים בארץ ובחו"ל, תכנון פעילויות ועוד. הפעילויות נבחרות ב"בחירות דמוקרטיות" ע"י כל דיירי המערך.
אנו מאמינים בעידוד לבחירה המוביל להגשמה ומימוש עצמי.

מערך הדיור הינו בפיקוח האגף לטיפול באדם עם אוטיזם במשרד הרווחה.

מנהלת המסגרת:
נועה מסד
noa.m@b-e.org.il

כתובת המסגרת: שלונסקי 18, תל-אביב | טלפון: 03-6486477 | פקס: 03-6486479