מערך דיור בית אקשטיין, הנרקיסים הרצליה

אוכלוסית היעד:
אוכלוסייה בגילאי 20-50 המוגדרים כבעלי קשיי למידה והסתגלות ובעלי אינטליגנציה גבולית.
זהו בית שהוקם ע"י בית אקשטיין על פי דרישה של משרד הרווחה על מנת להכשיר דיירים מאוכלוסיית השיקום לחיים עצמאיים בקהילה.

על מערך הדיור:
היעד המרכזי של הבית הוא שיפור איכות חייהם של הדיירים, תוך הקניית כלים ומיומנויות לחיים עצמאיים בקהילה. דגש רב מושם על חשיפה לחוויות חיים חדשות אשר מתוכן יוכל כל דייר לבחור את דרך החיים המתאימה לו.
כיום זהו מערך דיור שכולל בית הכשרה ו-11 דירות בקהילה – בעיר הרצליה.

שירותים שהמסגרת מציעה:
הבוקר בבית מתחיל לכל דייר על פי סדר יומו, אם הבית נותנת את התמיכות הדרושות לכל דייר בהתאם לצרכיו, להתארגנותו בבוקר וליציאתו לתעסוקה. הדיירים חוזרים כל אחד בזמנו, אוכלים ארוחת צהריים ולכל דייר יש את עיסוקיו אחה"צ. במסגרת מתקיימות מסיבות ואירועים כחלק מפעילות מסגרתית משותפת.

מרבית הדיירים עובדים בשוק החופשי בתפקידים שונים ומגוונים ומלווים ע"י מערכי ההשמה והתעסוקה שלנו.
אנו שמים דגש משמעותי על עידוד בחירה אינדיבידואליות ועל צריכת שירותים בקהילה. הדיירים משתתפים בחוגים ופעילויות בקהילה, אותם הם בוחרים בעצמם. הצוות נותן תמיכה בבחירת עיסוק הפנאי וביצירת הקשר המתאים.

כמו כן, יש קשר ישיר עם הרופאים ושרותי הבריאות במרפאות השונות בקהילה.

בית ההכשרה הוא תחילתו של תהליך אל עבר דירות ברמות ליווי שונות בקהילה הנפתחות תחת קורת הגג של מסגרת האם. אנו מאמינים כי לכל אדם הזכות לחיות חיים עצמאיים ולבחור את בחירותיו. אנו כצוות ניתן לכל דייר את התמיכות הדרושות לו על מנת להגשים מטרות אלו.

פעילויות פנאי במסגרת:

  • קבוצת אתגרי ספורט – הקבוצה נפגשת פעם בשבוע עם מדריך ספורט מוסמך, בפארק הרצליה, שם המדריך מקיים מגוון רחב של פעילויות ספורט המותאמות לכל דייר או דיירת באופן ספציפי.
  • קבוצת תנועה – קבוצה טיפולית העוסקת בחיבור שבין תנועת הגוף והנפש. הקבוצה מסייעת בחיבור גוף-נפש, פריקת מתחים, נעשית עבודה על התמודדות עם כעסים, תסכולים, לחץ נפשי ועוד.
  • טווינא – טווינא הוא טיפול מגע סיני, שמטרתו, בדומה למטרת הדיקור הסיני, הוא לאזן את זרימת האנרגיה בגוף. בדיקור הסיני ישנו שימוש במחטים, ואילו בטווינא הטיפול נעשה בעזרת ידיו של המטפל בלבד על ידי לחיצות ונענועים מסוגים שונים. הטיפול נעשה לפי צורך, פעם בשבוע.
  • מקהלה – קבוצת שירה בהנחייתה של טל יקימוב. הקבוצה נפגשת פעם בשבוע בקונסרבטוריון הרצליה ומופיעה במופעים שונים.


תיאטרון הנרקיסים בית אקשטיין:

פרוייקט תאטרון בית אקשטיין הוקם לפני כ-7 שנים. זוהי מסגרת חוג של תאטרון קהילתי בהשתתפות דיירי מערך הדיור בהרצליה בהנחיית הבמאי ששי סמוכה והמפיק המוסיקלי שי בן יעקב. בחוג נפגשים מדי שבוע ועורכים חזרות לקראת הצגה שנתית, המציגה חוויות מגוונות מעולמם האישי של הדיירים בצורה ישירה ובלתי מתפשרת, ברגישות והומור.
עד כה הפרוייקט העלה 7 הצגות שהוצגו בתאטרון צוותא ובפסטיבלים שונים וזכה להתייחסויות רבות וסקירה נרחבת באמצעי התקשורת ובתשואות רמות מהקהל הרב שבא לצפות בהצגות.

תוכנית תמיכה אישית:
לכל דייר נבנית תוכנית אישית הנבנית עם הדייר עצמו בדגש על רצונותיו ויכולותיו. התוכנית כוללת את מגוון חייו של הדייר מבחינה תעסוקתית, חברתית, משפחתית ועוד.

צוות המסגרת:
אנשי הצוות במערך כוללים מנהל מסגרת, עובדים סוציאליים, אחות, פסיכולוג מייעץ, פסיכיאטר מלווה, מנתח התנהגות, מרפא בעסוק, אם בית ומדריכים הנמצאים 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע.

הקשר עם המשפחות הינו שוטף. הבית קשוב וזמין להורים. כמו כן נקבעות פגישות משותפות עם ההורים, מדי תקופה. עם חלק מהמשפחות נקבעת שיחה שבועית בשעה קבועה. הבית מעודד קשר חם של הדיירים עם המשפחה ועם זאת מעודד את היכולת של הדייר למיצוי עצמאותו וביטוי עצמי.

מערך הדיור מצוי בפיקוח משרד הרווחה – אגף השיקום.

מנהל המסגרת:
יניב גואטה
Yaniv.g@b-e.org.il

כתובת המסגרת: הנרקיסים 8, הרצליה | טלפון: 09-9511413 | פקס: 09-9511413