מדריך להורים לבני ובנות נוער

התבגרות מינית מאופיינת ברגשות מעורבים על-ידי הורים וילדים עוד טרם גיל ההתבגרות, כך למשל, קיימות תחושות גאווה וחגיגה בצד דאגה ובלבול. צעירים בתקופת טרום גיל ההתבגרות מתקשים להבין את השינויים הרבים המתרחשים במהלך ההתבגרות המינית. כמו כן, הורים רבים חשים חסרי ביטחון כיצד להסביר את השינויים הללו לילדיהם. הורים לילדים על הרצף האוטיסטי בתקופת טרום גיל ההתבגרות עלולים למצוא את תקופת המעבר הזו קשה במיוחד. השינויים הגופניים והרגשיים של ההתבגרות המינית אינם תואמים, לעתים, את ההתפתחות החברתית והאקדמית של הילד שלהם. ההורים צריכים את הכישורים והביטחון לדבר על התבגרות מינית ומיניות כדי ללמד בביטחון כישורי חיים חשובים, כולל התנהגויות נאותות בציבור ובאופן פרטי, שינויים טבעיים בגוף ומערכות יחסים חברתיות ורומנטיות.

חשוב לזכור כי בעוד שילדים על הרצף האוטיסטי לרוב מתקדמים בדרכים שונות מאלו של ילדים אחרים, גופם מתפתח באופן כללי במהירות דומה לזו של ילדים שאינם על הרצף. בנים ובנות חווים שינויים בגופם בין אם הם על הרצף האוטיסטי ובין אם לאו. ילדים על הרצף האוטיסטי עשויים להגיב בצורה ייחודית למה שקורה לגופם וייתכן והם יזדקקו להדרכה נוספת בעודם מנווטים בתקופת המעבר הזו. כל ההורים מתמודדים, בסופו של דבר, עם האתגר של לימוד ילדיהם על השינויים הטבעיים של ההתבגרות המינית. עם זאת, הורים לילדים על הרצף האוטיסטי בתקופת טרום גיל ההתבגרות עשויים להזדקק לעזרה בצורת אסטרטגיות נוספות על מנת להקל על המעבר.

המטרה של חוברת זאת הינה לספק ידע וכלים בנושא גיל ההתבגרות וההתבגרות המינית בקרב ילדים ובני נוער על הרצף האוטיסטי ולסייע לבני המשפחה של הילד/המתבגר לחזק את היכולת שלהם להתמודד בביטחון עם האתגרים שתקופה זאת עשויה להציב בפניהם. חוברת זאת הנה תוצר של מאמץ משותף של הורים לילדים על הרצף האוטיסטי במהלך או טרום גיל ההתבגרות, רופאים המתמחים בתחום, מחנכים ומומחי בריאות. החוברת הוכנה כך שתוכל לספק מידע כללי עבור טווח רחב של הורים בתקווה לספק נקודת מבט מקיפה על ההתבגרות המינית וגיל ההתבגרות. מחברי החוברת מכירים בכך שהורים רבים יתמודדו עם אתגרים גדולים יותר שאינם מוזכרים בחוברת. לכן, המידע והכלים הניתנים במסגרת זאת אינם יכולים או מיועדים להיתפס כתחליף לתמיכה אישית כאשר האתגרים יותר ספציפיים ו/או משמעותיים. כמו כן, החוברת אינה באה להחליף ייעוץ מקצועי, אשר מומלץ בחום ברגעי מצוקה ומשבר.

ארגון בית אקשטיין מקבוצת דנאל חותר לשפר את איכות חייהם והשתלבותם החברתית של אנשים עם מוגבלות ומספק זה יותר משלשה עשורים שירותי חינוך, תעסוקה ודיור לאלפי אנשים עם מוגבלות בישראל. כחלק מהרצון לקדם ולהנגיש את הידע בתחום, מחלקת המחקר והפיתוח של ארגון בית אקשטיין חברה לארגון Speaks Autism ,על מנת שגם בעלי העניין בתחום האוטיזם בישראל יוכלו להעמיק בנושא. חוברת זאת הנה החוברת השנייה אותה אנו מתרגמים ומתאימים לשפה העברית ולהקשר הישראליאנו מבקשים להודות לד”ר ג’ודה קולר, סגן מנהל המרכז לאוטיזם וראש המגמה לחינוך מיוחד בבית הספר לחינוך ע”ש שלמה פוקס, האוניברסיטה העברית בירושלים ולשחר בר-יהודה, מנהל תחום חינוך בעמותת אלו”ט על הסיוע בהתאמת ועריכת תכני החוברת לשפה העבריתאנו מקווים שתמצאו חוברת זאת רלוונטית ומועילה.

לחצו כאן להורדה של החוברת