זהות הורית

זהות הורית!

יפעת ברזילי

אתם/ן בדרך להיות הורים? מזל לטוב!

 המאמר הזה בדיוק בשבילכם/ן!

הורות טומנת בחובה הגשמה, נתינה ואושר גדול יחד עם זאת לא מעט קשיים רגשיים, נפשיים, כלכלים ואף פיזיים. המעבר מזוג למשפחה מצריך ארגון מחדש של מערכת היחסים, הזמן והחיים האישיים. לא קיים שום מוסד לימודי אשר מלמד אותנו להיות הורים, כי אין דרך נכונה במאה אחוזים אלא מתקיימת למידה תוך כדי תהליך.

לכן התפתחות “זהות הורית” קריטית לתפקוד תקין של ההורים בתוך התא המשפחתי, בדיוק כמו בניית “זהות אישית” בתחילת גיל ההתבגרות. למרות זאת הורים צעירים רבים אשר נמצאים בתחילת דרכם אינם מספיקים להבין מהי ה”זהות ההורית שלהם”, בטרם יהפכו להורים. לכן חשוב כי הזוג יעסוק בנושא עוד בטרם בניית התא המשפחתי. ישוחח וישתף ברצונותיו, בשאיפותיו, במחשבותיו וברגשותיו כדי שיצליחו לגבש יחדיו “זהות הורית” מיטבית ומחברת.

הורות לא מגובשת משפיע רבות על התפקוד המשפחתי ויכולה לייצר קשיים ותסכולים זוגיים ומשפחתיים. ההורים רוצים לנהל משפחה מאושרת יחד עם זאת מתקשים להסכים על הדרך הרצוי והמקובלת עליהם. מתקשים לתקשר ולהבין על מה להתעקש ועל מה לוותר, מתקשים להציב גבולות, להתנהל כלכלית להגיע להחלטות חינוכיות ועוד.

מגיל לידה לסביבת התינוק יש השפעה רבה וקריטית להתפתחותו העתידית התקינה בתחומים רבים. לכן להורים יכולת ההשפעה הגבוהה ביותר. הם מהווים דוגמה ומודל לחיקוי לכל התנהגות ותגובה אותה יכולים לחקות ולהפנים ילדיהם בהמשך התפתחותם. בידם היכולת לעצבם כ”חמר ביד היוצר”, לטוב ולרע. לכן גיבוש ה”זהות האישית” והתאמת דפוסי ההורות למאפייני הילדים והמשפחה קריטית ביותר. ההשלמה והקבלה של הזהות תאפשר להורים לחוות את ההורות באופן מעצים ויצמיח ילדים מאושרים השמחים בחלקם.

קיימים מספר סגנונות הורים.

במאמר זה התעכב על הסגנון בעל היתרונות הרבים ביותר!

הורות סמכותית- דורשת הרבה סבלנות!

מחקרים מראים  כי הורים סמכותיים יוצרים חוקים וגבולות ברורים ועוקפים אותם בצורה עקבית. הם קשובים לצורכי ילדיהם יחד עם זאת בעלי ציפיות גבוהות מילדיהם. מספקים סביבה אוהבת ותומכת ולכן ילדיהם ידווחו פחות על  בעיות בבריאות הנפש והגוף.

דוגמה להתמודדות.

הורים החליטו כי ילדיהם צריכים לשטוף את הכלים בכל סיום ארוחה. באחד מהימים חברים הגיעו לבקר את ילידיהם. הילדים ביקשו מההורים לדחות את שטיפת הכלים לאחר עזיבת החברים. התקיים שיח בנושא ולכן ההורים הסכימו לשינוי.

יפעת ברזילי

יפעת ברזילי
מדריכת הורים קוגניטיבית התנהגותי
מורה לחינוך מיוחד
בית ספר בית אקשטיין, אור יהודה